„Baví mě mít v pracovním týdnu tři dny volna pro rodinu,“ říká area manažer Peter Posar

„Baví mě mít v pracovním týdnu tři dny volna pro rodinu,“ říká area manažer Peter Posar

Peter Posar pracuje v Amazonu více než čtyři roky. Během své praxe pracoval pro společnost nejen v Česku, ale i ve své rodné Francii, kde pomáhal s rozjezdem robotického centra. Má rád výzvy a naopak nemá rád stereotyp. V roli area manažera považuje za nejdůležitější empatii a respekt k příběhu každého individuálního zaměstnance.

Peter_Posar

31/08/2021 | Dobrovíz

Peter Posar je Francouz s českými kořeny. Narodil se českým rodičům poté, co emigrovali do Francie. Doma na sebe však mluvili jejich rodným jazykem, takže se dnes česky skvěle dorozumí. Přestože vyrůstal v zahraničí, Česko ho vždy lákalo. Když tak dostal pracovní nabídku na Slovensku, neváhal ani minutu. Zde poznal také svou budoucí ženu, se kterou žije v Česku od roku 2007. Přestože se mu někdy stýská po francouzském pečivu, chce tu zůstat a vychovat zde děti.

„Domluvím se třemi jazyky, francouzsky, anglicky a česko-slovensky,“ směje se. Kulturní rozdíly mezi Francií a Českem vnímá například v tom, jak se obecně pohlíží na ženy pracující v oboru logistiky. „V Česku je tendence pohlížet na to více „tradičním“ způsobem a přiřazovat jednotlivé obory k genderu. Z pohledu Francouzů už to tak není. Postupně se to ale mění,“ říká. „Naopak když jsem přišel do Česka, pozitivně mě překvapila vysoká úroveň technických znalostí zdejších lidí v porovnání s Francií,“ doplňuje.

V Amazonu pracuje pátým rokem. „Před nástupem jsem potřeboval novou výzvu, v předešlé práci jsem se potýkal se stereotypem. Lákalo mě, že Amazon má ve svém odvětví obrovské možnosti růstu. Bonusem pak bylo, že to mám do práce jen osm kilometrů, takže do ní můžu za každého počasí jezdit na kole,“ vysvětluje Peter. Během své kariéry postupně vedl čtyři různá oddělení a absolvoval sedmi měsíční stáž ve Francii, kde pomáhal s otevřením nového robotického centra. Aktuálně pracuje na oddělení Inbound (pozn.: příjem zboží), kde má v rámci každé směny zodpovědnost za přibližně dvě stovky zaměstnanců.

Jeho pracovní den začíná plánováním: „Musím zkontrolovat, zda jsou všechny klíčové pozice obsazeny, aby mohla směna začít pracovat na plnění plánu. Pak kontroluji bezpečnost a věnuji se požadavkům spolupracovníků. V mezičase řeším různé aktuální projekty spojené s chodem distribučního centra. Na závěr směny je nutné ji předpisově uzavřít, aby měla ta následující vše připraveno pro další práci,“ popisuje.

Za dobu, kterou zde strávil, může vývoj společnosti zhodnotit z vlastní zkušenosti. „Celkově se zlepšily naše systémy. Všechno je čím dál automatizovanější, jde to moderním směrem,“ popisuje. „Na Amazonu oceňuji, že společnost neustále roste. Jsou firmy, které vůbec nerostou nebo jsou nestabilní. V tomto mám v Amazonu jistotu,“ říká. O tom, že bude Amazon růst dál, nepochybuje. „Společnost má velké cíle v oblasti udržitelnosti, a vidím, že se čím dál víc tímto směrem ubírá,“ zmiňuje. 

Výhod, které má práce v globální společnosti, spatřuje hned několik. „Když máte zájem pracovat v zahraničí, není to problém a je jen na vás, jestli toho využijete. Možnosti jsou v tomto ohledu skutečně široké. Pro mě bylo rozjíždění nového provozu v zahraničí jednou z nejzajímavějších zkušeností,“ popisuje a dodává: „Z čistě osobního pohledu si pak vážím toho, že pracujeme jenom čtyři dny, takže mám tři dny volna.“  

Jako area manažer je zaměstnancům nápomocný při řešení různých situací. „Důležité pro mě je mít respekt k lidem. Každý má svůj příběh, dobré i špatné zkušenosti. Je pro mě důležité k nim přistupovat s respektem a empatií. Například studenti mají časové limity, kdy můžou a nemůžou pracovat, je tedy důležité umět vyjít vstříc.“

V osobním životě věnuje nejvíce času své rodině. S manželkou a třemi dětmi se rád vydává na cesty. Ostatně sám je velkým milovníkem cestování. „Rok jsem strávil cestováním kolem světa. Navštívil jsem Jižní Ameriku, Nový Zéland, Austrálii, Čínu nebo třeba Indii. Nejvíc na mě zapůsobil Nový Zéland. Tam je všechno – hory, moře, je to tam prostě úžasné. Místem, kde jsem ještě nebyl, ale moc rád bych se tam podíval, je Madagaskar,“ má Peter jasno.