Amazon oslavuje tatínky a poskytuje jim rodičovskou dovolenou navíc

Amazon oslavuje tatínky a poskytuje jim rodičovskou dovolenou navíc

Tatínkové. Někteří si snadno poradí s opravou polámané pračky, posekáním trávníku i odklízením pavouků. Jiní zase skvěle vaří, myjí nádobí nebo pomáhají s domácími úkoly. Jedno však mají společné – jsou důležitou oporou a hrají významnou roli při výchově dětí. 18. června patří právě jim, na tento den totiž připadá Den otců. V Amazonu však oslavují otcovství po celý rok, novopečení tatínkové si mohou užít s rodinou šest týdnů placené rodičovské navíc.

Den otců_2023

17/06/2023 | Praha/Dobrovíz

Společný čas a zážitky jsou k nezaplacení. Dvojnásob to platí, když na svět přijde nový člen rodiny. Jiří Hrdlička pracuje v Amazonu jako operační manažer a je novopečeným tátou tříměsíčního syna: „Postupně se s rolí otce malého miminka sžívám a učím se. Důležité je, abych tu pro rodinu byl a zajistil jí co nejlepší možný život,“ říká Jiří, který se společně s manželkou stará ještě o staršího syna z jejího předešlého vztahu.

Zaměstnavatel mu jako jeden z benefitů nabízí 6 týdnů rodičovské dovolené nad rámec zákona. S rodinou tak může strávit až 8 týdnů placené dovolené, a to kdykoliv během prvního roku od narození nebo osvojení dítěte. „Benefit je skvělou příležitostí, jak si společně užít nějakou hezkou dovolenou, udělat práci kolem domečku, ale především být prostě s malým a užít si ho,“ pokračuje Jiří a dodává: „S manželkou nyní plánujeme, kdy se do čerpání benefitu pustím. Myslím si, že tento benefit také velmi oceňuje.“

Společně za sluníčkem

Podobně si benefit otcovské dovolené pochvaluje také další novopečený tatínek a vedoucí řízení dopravního provozu z Amazonu Štefan Demčák. Ten má rodičovské volno již naplánované. Začátkem příštího měsíce s manželkou a pětiměsíční dcerou vyrazí na tři týdny k moři. Zbylý čas si společně užijí v Česku. „Jelikož jsem se stal otcem už ve vyzrálejším věku, vnímám tu roli s nadhledem a zodpovědně. Čas, kdy je dcera malá, uteče strašně rychle a já si ji chci co nejvíce užít. Stejně tak chci pomoct manželce se vším, co péče a dítě obnáší,“ říká Štefan, který se už nyní nemůže společně stráveného času dočkat.

Operační manažer Andrej Chmura si prodlouženou rodičovskou užil nedávno, kdy cestoval s rodinou po Evropě. Kromě milého času s dcerou se snažil být především oporou manželce: „Jsem si vědom, že matku nedokážu nyní ještě plně zastoupit, ale snažím se zapojit jinými způsoby. Trávím s nimi veškerý volný čas, o víkendech organizujeme různé výlety a vytváříme si společné zážitky. Mou hlavní úlohou v tomto období je plně podporovat manželku a co nejvíce jí péči o naši holčičku usnadnit,“ prozradil Andrej.

S příchodem dcery také oceňuje čtyřdenní pracovní týden: „V Amazonu pracuji pouze od neděle do středy, takže mohu využít tři dny volna k dalším aktivitám s rodinkou. To považuji za opravdu skvělý benefit,“ doplňuje.

 

Aktivní tatínci přinášejí klid i partnerkám

„Vztah mezi otcem a dítětem se vytváří už od prvních okamžiků života dítěte,“ připomíná Josef Petr z Ligy otevřených mužů a dodává: „Aktivní zapojení otce do výchovy vede podle výzkumů k lepším studijním výsledkům dítěte, nižšímu riziku vzniku závislostí a sociálně patologického chování. Tátové zase v péči o děti nachází sebeúctu a smysl života. Pevná vazba s dětmi a spokojený rodinný život se projevuje i větším uspokojením z práce a snížením rizika konfliktů v partnerském vztahu.“

Podpora v péči o nového člena rodiny je důležitá nejen pro zajištění dobrého fungování domácnosti, ale také pro větší duševní pohodu partnerů, kteří věnují miminku maximum pozornosti. „Rovnější rozdělení péče o děti v rodině později také přispívá k lepšímu uplatnění žen na trhu práce,“ podotýká dále Josef Petr.

 

 

Tatínkové chtějí trávit čas s rodinou

Sami tatínkové ve veřejné debatě projevují o více času s rodinou značný zájem. V EU patříme mezi země s nejnižší zákonem danou otcovskou dovolenou. Němci, Belgičané nebo Chorvati mají k dispozici 20 dnů, Francouzi 28, Rakušani 30 a Španělé dokonce až 16 týdnů. „Záleží nám na tom, aby mohli rodiče s novorozencem strávit co nejvíce času. Zároveň jsme si vědomi toho, že péče o malé dítě vyžaduje energii i čas navíc. Proto jsme rádi, že máme pozitivní zpětnou vazbu od těch, kteří benefit již využili. Na příspěvek má přitom nárok i druhý rodič, případně ho mohou čerpat oba současně, pokud jsou našimi zaměstnanci,“ prozradila HR manažerka Amazonu Zuzana Zajacová.