Téměř polovina Čechů a Slováků chce pracovat i po dosažení důchodového věku. V Amazonu pracují na zkrácené úvazky

Téměř polovina Čechů a Slováků chce pracovat i po dosažení důchodového věku. V Amazonu pracují na zkrácené úvazky

Podle letošního průzkumu společnosti Amazon je ochota pracovat i po dosažení důchodového věku mezi Čechy a Slováky poměrně vysoká. Většina lidí by ráda pokračovala ve stejné práci a kombinovala čerpání důchodu společně s částečným úvazkem. To se odráží i v praxi, například společnost Amazon dlouhodobě zaměstnává pracovníky na částečné úvazky napříč věkovými kategoriemi, včetně seniorů. Nejstaršímu zaměstnanci Amazonu je 78 let a ve firmě pracuje již devátým rokem.

31/10/2024 | Praha

Výsledky průzkumu, který se zaměřil na populaci v předdůchodovém a důchodovém věku[1], ukazují, že 43 procent ekonomicky aktivních lidí nad 55 let, kteří ještě nedosáhli důchodového věku, by bylo ochotno pracovat i po jeho dosažení. Dalších 21 procent respondentů ještě není rozhodnuto a tuto možnost zvažuje. Většina (86 %) z těch, kteří chtějí v důchodovém věku pracovat, by preferovala kombinaci pobírání důchodu a práce. Téměř polovina (46 %) z nich by zvolila úvazek větší než poloviční, zatímco čtvrtina (28 %) by volila flexibilní práci podle potřeby. Nejčastější motivací pro práci v důchodovém věku jsou kromě financí i pracovní kolektiv a možnost seberealizace. 

Tato data jsou v souladu se zaměstnaneckou kulturou v Amazonu, který standardně nabízí zkrácené úvazky a flexibilní pracovní dobu, čímž vychází vstříc potřebám zaměstnanců právě i ve vyšším věku[2]. Například v dobrovízském distribučním centru pracuje osmasedmdesátiletý pan Přemysl, který si chválí, že může nadále uplatňovat své dovednosti a zároveň zůstat aktivní. „Nejsem z těch, kteří chtějí strávit konec života mezi gaučem a televizí. A navíc jsem pořád obklopený lidmi,” říká Přemysl, který v Amazonu pracuje na oddělení procurementu, kde má na starosti obalový materiál.

Další příklad dlouholeté pracovní zkušenosti přináší dvaašedesátiletá Ester Peggy, která po letech strávených v zahraničí zakotvila v Amazonu. Pracuje pouze tři dny v týdnu v robotickém centru v Kojetíně a plánuje zde pokračovat i v příštích letech. "Pokud mi to zdravotní stav dovolí, ráda bych tu byla dalších osm let,” říká Ester Peggy.

 

Respondenti, kteří již mají nárok na důchod a nadále pracují, uvedli, že je práce stále baví (55 %). Důležitým faktorem jsou pro ně samozřejmě také finance a velkým strašákem je nuda. 

Naopak ti, kteří přestali pracovat, často zmiňovali zdravotní důvody nebo vyčerpání jako hlavní faktor pro odchod z pracovního trhu. Přibližně třetina (34 %) z těchto lidí se proto dokonce rozhodla k předčasnému odchodu do důchodu. 

Předsudky stále ovlivňují pracovní trh

“Podle letošních dat z ČSÚ tvoří lidé nad 55 let 15 procent všech nezaměstnaných. Ukazuje se, že pokud člověk ztratí v tomto věku práci, je velmi obtížné najít novou. Překážkou jsou v tomto případě zejména předsudky společnosti, přičemž mezi ty nejrozšířenější patří nízká flexibilita, neochota se učit, zaběhlé pracovní návyky nebo neznalost technologií a jazyků,” uvádí Ing. Kateřina Legnerová, PhD., MBA, z fakulty podnikohospodářské VŠE, katedry personalistiky.

Amazon se snaží tyto bariéry odstraňovat, například investováním do ergonomického vybavení, které zvyšuje komfort při práci a snižuje náročnost opakovaných pohybů. Zaměstnancům zároveň umožňuje zkrácené úvazky, které lépe vyhovují jejich možnostem. “Každý den vnímáme výhody, které z rozmanitosti na našem pracovišti plynou. Zaměstnáváme studenty, rodiče na mateřské i důchodce, kteří si chtějí přivydělat. Všichni zaměstnanci mají nárok na konkurenceschopné mzdy a atraktivní benefity,” říká Michal Šmíd, generální manažer společnosti Amazon.

Mezi nejoblíbenější benefity v Amazonu, a to napříč věkovými skupinami patří bezplatná svozová doprava do zaměstnání, dotovaná strava ve firemní kantýně a vzdělávací program Career Choice, který zaměstnancům umožňuje získat příspěvky až 120 tisíc korun na vzdělávací kurzy. Od prvního dne mají zaměstnanci také možnost studovat angličtinu, což jim pomáhá zvyšovat kvalifikaci a konkurenceschopnost na trhu práce.

Uplatnit se po šedesátce je složité, myslí si lidé

 

Přestože většina dotázaných (72 %) hodnotí možnost uplatnit se na trhu práce po dosažení 55 let jako složitou, ti, kteří v tomto věku stále pracují, jsou ve své práci převážně spokojeni (82 %). Mezi důvody nespokojenosti, které uvedla pouze pětina respondentů (18 %), patří především ztráta fyzické výkonnosti, výkyvy atmosféry na pracovišti či jednoduše potřeba změny.

 


[1] Průzkum byl proveden mezi lidmi ve věku 55 let a více. Vzorek lidí byl rozdělen do tří skupin: pracující, kteří nemají nárok na důchod; pracující, kteří mají nárok na důchod a lidé v důchodu.

[2] Amazon v českých distribučních centrech zaměstnává přibližně 20 procent zaměstnanců ve věku 55+ na různých směnách i formách úvazků.

O společnosti Amazon:

Amazon se řídí čtyřmi hlavními principy: zaměřuje se více na zákazníka než na konkurenci, touží po neustálém zlepšování, zabývá se inovací provozu a přemýšlí v dlouhodobém horizontu. Amazon usiluje o to být nejvíce prozákaznickou společností, nejlepším zaměstnavatelem a nejbezpečnějším pracovištěm na světě. Amazon je průkopníkem v projektech a službách, jako jsou hodnocení zákazníků, nákup na jedno kliknutí, osobní doporučení, Prime účet, Fulfillment by Amazon, Amazon Web Services, Kindle Direct Publishing, elektronické čtečky Kindle, vzdělávací program Career Choice, tablety Fire tablets, Fire TV, Amazon Echo, Alexa, technologie Just Walk Out, Amazon Studios nebo The Climate Pledge. Zájemci o místo v Amazonu se mohou hlásit přímo na webových stránkách.